Privatpersoner må ta et selvstendig ansvar for å beskytte sin egen privatsfære. Men myndighetene kan iverksette enkelte tiltak som gjør at presset på enkeltpersoners personvern bli mindre.
I rapporten
Elektroniske spor og personvern kommer Teknologirådet med følgende anbefalinger:
- Informasjonsetikk bør tas inn som et eget fag i skolen. Unge har liten kunnskap om hvilke elektroniske spor de etterlater seg, og bør lære mer om konsekvensene ved å oppgi personopplysninger, distribuere bilder etc. på internett.
- Ved innføring av sterke metoder for autentisering, som for eksempel digitale signaturer, må man minimere bruken av personopplysninger. Anonyme tjenester må fortsatt tilbys i alle sammenhenger hvor det ikke er nødvendig å kunne holde brukerne ansvarlig.
- Alle skal kunne kontrollere hvilken informasjon som er lagret om dem og hvordan denne informasjonen brukes. Fordi mange som behandler personopplysninger ikke godt nok overholder kravene i personopplysningsloven, bør det innføres et system for internkontroll som dokumenterer hvordan lovens krav oppfylles av den enkelte virksomhet.
- Privatsfærens kår blir trangere ettersom elektroniske hjelpemidler kommer inn på stadig flere livsområder. Siden reduksjoner i personvernet sjelden lar seg reversere, bør et føre var-prinsipp gjelder i forhold til innskrenkninger i personvernet.